Finanse w państwie

Pieniądze, czyli jedna z najważniejszych struktur finansowych, są nam niezbędne na każdym kroku. Także na każdym kroku spotykamy się z nimi czy to w sklepie, czy też na giełdach, obojętnie czy samochodowych czy giełdach walutowych itd. Żeby opisać termin finansów w państwie, trzeba rzucić ogólne światło na termin finansów.
Finanse jest to ogół procesów związanych z obrotem pieniądza a generalniej i precyzyjniej mówiąc są to procesy gromadzenia, wydawania oraz rozporządzania pieniądzem. Natomiast finanse w państwie to inaczej finanse publiczne. Obejmują one procesy związane z gromadzeniem środków publicznych oraz ich rozdysponowaniem.
W szczególności dotyczy to pobierania i gromadzenia środków publicznych, wydatkowania ich, finansowania potrzeb budżetu państwa ze źródeł zewnętrznych, jak np. kredytów czy obligacji, zarządzania środkami publicznymi jak i długiem publicznym. Jak widać finansowość państwa wiążę się z duża i szeroką odpowiedzialnością, dlatego też wszelkie zmiany w finansach państwa muszą być dokładnie przemyślane.


Powiązane wpisy:

  1. Finanse definicja
  2. Finanse w definicji
  3. Finanse, makro i mikro ekonomia
  4. Finanse i ekonomia finansowa
Ten wpis został opublikowany w kategorii Pozostałe artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.